Wróć do spisu aktualności

Kilka skutecznych sposobów, jak sprzedawać przez internet

23-08-2021

 

Sprzedaż przez internet, czyli tzw. e-commerce z roku na rok rośnie w siłę. Według firmy badawczej Gemius już ponad 62% internautów dokonuje zakupów w sieci. Tak dynamicznie rozwijający się w Polsce rynek sprzedaży przez internet powoduje, że coraz większa liczba przedsiębiorców decyduje się na handel online.

Jak sprzedawać przez internet

W sprzedaży internetowej podobnie jak w przypadku sprzedaży bezpośredniej muszą być spełnione odpowiednie elementy. Osoba, która chce kupić od Ciebie produkt jest nadal tym samym klientem, który może przyjść do Twojego sklepu stacjonarnego.

Różnicą jaka występuje podczas sprzedaży przez internet jest sposób pozyskania klienta. Decydując się na sprzedaż w internecie będziesz miał również do wybory inne kanały dystrybucji.

 

W zależności od produktu jaki posiadasz na sprzedaż wybór kanału może być różny. Poniżej przedstawię Ci te kanały sprzedaży, które uważam na dzień dzisiejszy za najważniejsze.

Gdzie sprzedawać w internecie

 

Własny sklep online

Pierwszym miejscem, w którym możesz i powinieneś sprzedawać swoje produkty i usługi jest własny sklep internetowy. Posiadając możliwość sprzedaży po przez własny sklep internetowy stajesz się bardziej wiarygodny. Pozostajesz w pełni niezależny od innych portali czy pośredników.

Dodatkowo posiadając własny sklep internetowy możesz w łatwy sposób wykreować własną markę produktu. W przypadku, gdy z jakiegoś powodu inne miejsca sprzedaży, portale, aukcje, ograniczają dostęp lub stają się mniej atrakcyjne, Ty nadal masz swój sklep, w którym Twoje artykuły są na sprzedaż.

 

Istnieje również bardzo duże prawdopodobieństwo, że zadowolony klient dokona po raz kolejny zakupów w Twoim sklepie. Każdy powracający klient to praktycznie czysty zysk. Zaoszczędzasz bardzo duże kwoty, które musisz wydać na pozyskanie nowego klienta.

Istnieje również bardzo duże prawdopodobieństwo, że zadowolony klient dokona po raz kolejny zakupów w Twoim sklepie

Często jest tak, że pierwszy klient kupując jakiś produkt pokrywa zaledwie koszty produkcji tego artykułu i całego marketingu. W takim przypadku właściciel firmy zarabia dopiero w momencie, gdy dany klient wróci do niego i kupi kolejny produkt.

Portale aukcyjne

Kolejnym miejscem, gdzie możesz sprzedawać przez internet są portale aukcyjne. Dużą zaletą takich portali jest ich zasięg. Wystawiając swój produkt na aukcji masz możliwość natychmiastowego dotarcia do bardzo dużej grupy potencjalnych klientów.

Wadą tego typu sprzedaży przez internet jest natomiast to, że nie masz kompletnie wpływu na politykę jaka jest prowadzona przez dany portal. Jednym z nich jest np. Rapto.pl

 

W takim przypadku masz obowiązek dostosowania się do panujących warunków oraz cen i prowizji za wystawienie lub sprzedaż artykułu. A te potrafią rosnąć naprawdę szybko.

Porównywarki cen

Skutecznym miejscem na sprzedaż przez internet są również porównywarki cenowe. Podobnie jak portale aukcyjne posiadają bardzo duży zasięg. Mogą one okazać się szczególnie skuteczne w przypadku produktów w promocji.

Jak sprzedawać przez internet Foto:pxhere.com

Dodatkowo dzięki dużej liczbie odwiedzających Twoja marka staję się bardziej rozpoznawalna. Serwisy te są zazwyczaj rozliczane na zasadzie ustalonej opłaty za każde kliknięcie lub zakup.

Blog ekspercki

Kolejnym kanałem sprzedaży jest blog z wartościowymi treściami. Osoby czytające Twoje artykuły angażują się w treść i wiedzę, którą chcesz im przekazać.

W ten sposób budujesz przede wszystkim zaufanie przyszłego klienta, co ważniejsze każdy powracający klient to znacznie większy Twój zarobek ponieważ pozyskanie nowego klienta jest najdroższe.

 

Dodatkowo wartościowe treści mogą pozytywnie wpłynąć na pozycję w wynikach wyszukiwania, co przełoży się na większą liczbę wejść na Twojego bloga i zapoznanie się przy okazji z Twoimi produktami.

Media społecznościowe

Równie ciekawym i wartym polecenia kanałem sprzedaży są media społecznościowe. To doskonałe miejsce w szczególności do kreowania własnej marki. Promując się w mediach społecznościowych masz nieograniczone możliwości interakcji z innym.

Sprzedaż przez internet w mediach społecznościowych Foto:pxhere.com

Budując wizerunek, budujesz zaufanie, a osoby z Twojej grupy docelowej są bardziej skłonne do zapoznania się z Twoimi produktami i ich zakupem.

Obsługa klienta przy sprzedaży przez internet

Obsługa klienta to jedna z najważniejszych czynności w całym biznesie. Klient powinien być zadowolony z faktu korzystania z Twojego sklepu. W trakcie przedstawiania produktu bądź usługi pamiętaj o poinformowaniu klienta, że ma on np. możliwość zwrotu zakupionego produktu w ciągu 30 dni.

W ten sposób dowiesz się czy klienci są zadowoleni z artykułów, które im proponujesz. W przypadku zwrotu najpierw dowiedz się, dlaczego dana osoba zdecydowała się na rezygnację. To niesamowicie ważna informacja.

 

Dzięki temu dowiesz się co możesz poprawić i ulepszyć w swoim biznesie. Może się zdarzyć, że kupujący nie do końca został poinformowany o wszystkich możliwościach lub korzyściach produktu.

Dzięki temu dowiesz się co możesz poprawić i ulepszyć w swoim biznesie

Jeśli już dokonałeś sprzedaży to przyszedł czas, aby dowiedzieć się na ile jest zadowolony Twój klient. Poproś o wystawienie Ci opinii. Zapytaj się jak możesz swój produkt usprawnić. Właśnie w ten sposób budujesz relacje z klientem i dzięki temu będzie on bardziej skłonny wrócić i dokonać u Ciebie ponownego zakupu.

Podsumowanie

Wybierając odpowiednie kanały sprzedaży swoich produktów czy usług przetestuj większą ich liczbę i wybierz te, które generują największą sprzedaż. Pamiętaj, że nie ma jednej doskonałej reguły czy techniki. Każda osoba jest inna dlatego tak ważne jest, abyś wybrał odpowiednią dla Twojego produktu grupę docelową i dopasował do niej odpowiednie kanały dystrybucji.Ogłoszenia promowane

Zdjęcie produktu

Arthrotec

99,00 PLN

99,00 PLN

Zdjęcie produktu

Tabletki poronne

99,00 PLN

99,00 PLN

Zdjęcie produktu

Tabletki poronne

99,00 PLN

99,00 PLN

Zdjęcie produktu

Tabletki poronne

99,00 PLN

99,00 PLN

Zdjęcie produktu

Misoprostol

99,00 PLN

99,00 PLN

Zdjęcie produktu

Arthrotec

99,00 PLN

99,00 PLN

Dołącz do naszych społeczności

Kategorie ogłoszeń w serwisie Rapto.pl Ogłoszenia w największych miastach Popularne wyszukiwania
Facebook
Strzałka w górę